Wiadomości taborowe – 16.04.2021 r.

W ostatnim czasie dość dużo się dzieje w naszym regionie. Na szczególną uwagę zasługuje firm Kłosok. Przy okazji będzie coś o MKA Jastrzębie i PKS Racibórz. 

Kłosok Żory

W ostatnich dniach kwietnia na bazę w Wodzisławiu Śląskim przyjechały 3 Solarisy Urbino 12 z Ostrawy. Pojazdy zostały wyprodukowane w 2009 r. Jeden z nich został oklejony w barwy komunikacji powiatowej w Pszczynie. Podejrzewam, że wszystkie 3 trafią właśnie do Pszczyny. Pojazdy idealnie spełniają wymogi tamtejszego przetargu. 

Kolejnym zaskoczeniem są testy dwóch autobusów. Kłosok testuje dwa Many: TGE 5.180 / Mercus City oraz NL280 Lion`s City 12 G EfficientHybrid z PKS Lubin. Testy powyższych pojazdów związane są z planami przetargowymi ZTZ Rybnik. Część zamówień miała by obejmować autobusy gazowe i elektryczne. Plotki głoszą, że nawet minibusy miały by być nisko lub zero-emisyjne. Jeśli przetarg wygrałaby firma z Żor to przewoźnik zakupi ponad 20 nowych Manów napędzanych sprężonym gazem ziemnym. Wczoraj przed urzędem miasta odbyła się prezentacja obydwu pojazdów. Prawdopodobnie nie spotkamy ich na linii z powodu braku systemu. Minibus ma niewielki zasięg, bo tylko 170 kilometrów na jednym ładowaniu.

Nie za bardzo rozumiem fenomenu Kłosoka. Przewoźnik wszędzie  kupuje stare lub „zajechane” autobusy. Jeśli już są nowe to są to Mazy czy BMC. Tylko w Rybniku pojawiają się nowe Solarisy, czy kilkuletnie Mercedesy, a teraz Many. 

P.S. Dziękuję za możliwość zrobienia zdjęcia na zajezdni.

MKA Jastrzębie

W MKA trwa proces ściągania naklejek na wszystkich autobusach po starym właścicielu czyli PKM. Przy okazji Mercedesy #323 i #325 zyskały nowe wyświetlacze. Do nie dawna miały klapkowe barwy zielonej, a teraz mają bursztynowe. W połowie marca poważnej awarii uległ Solaris o numerze taborowym #329 (u Kłoska #208). W zamian za niego przyjechał Solaris #209.

PKS Racibórz

Raciborski PKS testuje Solarisa Urbino 12 LE lite hybrid. Przedsiębiorstwo już od dłuższego czasu poddaje testom pojazdy zero lub nisko-emisyjne. Był to między innymi Solaris Urbino 12 electric, Iveco Crossway 12 LE CNG, SOR EBN11,1 oraz Volvo 7900 Hybrid 12,1m. Hybryda od 8 kwietnia jeździ na liniach powiatu Raciborskiego. 

Przydatne linki:

Dodaj komentarz