Jak kupić bilet?

Jak kupić bilet?  Na terenie Subregionu Zachodniego transport organizuje kilku organizatorów. W artykule przedstawię wszystkie możliwe formy zakupu biletu. Przyznam szczerze, że momentami sam mam problem z połapaniem się co, gdzie i jak. Na samym końcu opiszę sposób w jaki można byłoby uprościć zakup biletu. 

MZK Jastrzębie-Zdrój

E-karta imienna – służy do zapisu e-biletów okresowych, jednak istnieje możliwość wykorzystania jej także jako elektronicznej portmonetki; na e-karcie imiennej można jednocześnie mieć zakodowane najwyżej dwa różne kontrakty okresowe i elektryczną portmonetkę. Portal e-biletu umożliwia doładowanie e-karty. Doładowanie pojawi się na e-karcie w czasie od 3 do 6 h., należy je aktywować w kasowniku w czasie 7 dni.

Elektroniczna portmonetka – służy do opłaty za przejazdy jednorazowe, można ją zakupić w każdym punkcie doładowania e-biletu. Aby skasować bilet należy przyłożyć ją przy wejściu i wyjściu z autobusu. Ilość pobranych środków zależy od ilości przystanków. W przypadku nie odbicia karty przy wyjściu środki zostaną pobrane, tak jakby pasażer jechał do końca. 

Kasownik dualne umożliwia zakup wszystkich biletów jednorazowych z użyciem karty płatniczej, lub przy pomocy urządzeń mobilnych. Przed zakupem należy wybrać bilet w zależności od planowanej ilości przejechanych przystanków. W razie kontroli należy okazać urządzenie mobilne (kartę płatniczą). Wyżej wymienione kasowniki na razie zostały zamontowane w wybranych autobusach na liniach 301-309. 

Aplikacja Mpay, moBILET, zBiletem i skycash – pozwalają zakupić bilety zarówno jednorazowe, jak i okresowe. Bilety jednorazowe można zakupić po wpisaniu linii, którą się podróżuje. Za to przy zakupie biletu okresowego należy podać swoje dane. Bilet należy zakupić przed wejściem do pojazdu.  W aplikacjach można zakupić również 3 typy biletów miesięcznych wspólnych z Metropolią. 

Bilety jednorazowe można zakupić również u kierowcy. Są one najdroższe, gdyż nie ma znaczenia liczba przystanków. Przykładowo, jeżeli pasażer jedzie 2 przystanki to zapłaci 2 zł w aplikacji, lub za pomocą e-portmonetki, a u kierowcy 7 zł. 

W wakacje pasażerowie mogą skorzystać z biletu weekendowego, dzięki dwie osoby mogą podróżować na jednym bilecie w lipcowe i sierpniowe weekendy. 

Każdy mieszkaniec może podróżować bezpłatnie na terenie miasta na podstawie Karty Jastrzębianina. Uczniowie i studenci wyrabiają kartę na podstawie legitymacji szkolnej lub studenckiej. Natomiast pozostałe osoby mogą wyrobić kartę przez internet lub na Dworcu Głównym przy ul. Północnej. Więcej o dokumentach, które należy okazać można przeczytać w regulaminie na stronie MZK.

Komunikacja miejska Rybnik

Aplikacja Mobilka pełni rolę e-karty, na urządzenia mobilne. Aby korzystać z powyższej aplikacji należy założyć konto. Aplikacja umożliwia zakup wszystkich biletów (jednorazowych i okresowych). 

W aplikacjach moBILET, zBiletem i skycash można zakupić bilety jednorazowe, dobowe i okresowe. Bilety jednorazowe i dobowe należy skasować (zeskanować kod QR w pojeździe)  przy wejściu do autobusu. Można zakupić je wcześniej, nie koniecznie przy wejściu.

U kierowcy oraz w kasowniki dualnym (kasownik umożliwiający zakup kartą płatniczą)  można zakupić bilety jednorazowe w cenie 5 zł (normalny) i 2,5 zł (ulgowy), a także dobowe odpowiednio za 12 zł i 6 zł. 

Bilet jednorazowy rodzinny dla członków rodziny podróżujących wspólnie z osobą, która zarejestrowała przejazd z e – Karty z aktywnym biletem okresowym, lub korzysta z ulgi 50% przysługującej przy pozostawieniu samochodu, ważny w soboty, niedziele, święta, a także w inne dni określone przez Prezydenta Miasta w drodze zarządzenia także można zakupić u kierowcy. 

Kolejną formą zakupu biletu jest e-karta. Umożliwia ona zakup biletów w bardzo promocyjnych cenach:

  • 1zł – przejazd o 3 przystanków w strefie zero
  • 1,20/2,40 zł – bilet ulgowy/normalny w strefie 0 przy przejeździe powyżej 3 przystanków
  • 1,80/2,60 zł – bilet ulgowy w strefie 0 i 1

Tak jak w przypadku MZK trzeba odbić ją przy wejściu i przy wyjściu. 

Bilety okresowe można zakupić w aplikacjach mobilnych (wyżej wymienione), a także zapisać na e- karcie. Samą kartę można doładować w biletomatach, w punkcie na Placu Wolności i na DKM. 

Mieszkańcy Rybnika na podstawie karty „Rybka” mogą zakupić tańsze bilety 30, 90 i 180 dniowe. 

Ciekawą propozycją jest też bilet zrównoważony upoważniający do 200 przejazdów w ciągu pół roku.

KM Wodzisław

W komunikacji lokalnej w Wodzisławiu obowiązują bilety jednorazowe i okresowe. Te pierwsze można zakupić u kierowcy. W przypadku przesiadki do 20 minut od rozpoczęcia podróży obowiązuje także w autobusie do którego nastąpiła przesiadka. 

Bilety okresowe można zakupić w dwóch punktach, na dworcu autobusowym i dworcu kolejowym. 

Wszystkie powyższe bilety można także zakupić w aplikacji mPay.

W soboty i niedziele, a także na trasie  Dworzec Dworzec Autobusowy – Jana Pawła II i odwrotnie oraz Dworzec Autobusowy – Dworzec PKP obowiązują przejazdy bezpłatne.

 

Wodzisławska Komunikacja Powiatowa

W komunikacji powiatowej są dwa rodzaje biletów, okresowe (30-dniowe, 60-dniowe), jednodniowe oraz jednorazowe. Te pierwsze można zakupić w kasie na dworcu w Wodzisławiu, w kolekturze MZK w Jastrzębiu, przy al. Piłsudskiego (Mała Galeria) oraz na dworcu PKS w Raciborzu. Zapisywane są one na PKS-karcie. Koszt wydania karty to 10 zł. Bilety jednorazowe oraz jednodniowe można zakupić u kierowcy oraz w aplikacji moBILET. 

W weekendy bilet jednorazowy kosztuje tylko 2zł.

Na wakacje 2024 został wprowadzony bilet wakacyjny za 29,99 zł. Na tym bilecie można jeździć dowolną ilość razy przez całe wakacje. Na linii 35 i 38 jeździ autobus z przyczepą rowerową. Koszt przewozu roweru to jedynie 1zł. 

Pszczyńska Komunikacja Gminna i Komunikacja Powiatowa

W Pszczyńskiej komunikacji powiatowej bilety jednorazowe można zakupić tylko u kierowcy zarówno kartą, jak i gotówką. Bilety okresowe sprzedawane są w określone dni w centrum przesiadkowym (zazwyczaj w ostatnie i pierwsze dni miesiąca), a także na stronie internetowej klosok.bileterka.pl.

Od 1 lipca 2024 r. komunikacja gminna będzie bezpłatna, w związku z tym bilety nie będą potrzebne. Obecnie bilety jednorazowe można zakupić tylko u kierowcy tylko i wyłącznie płacąc gotówką. Miesięczne można kupić jeszcze tylko 3, 4 i 5 czerwca w budynku centrum przesiadkowego w godzinach: 07:00-12:00 i 12:30-17:00.

Powiat Raciborski

W powiecie raciborskim obowiązują bilety jednorazowe i miesięczne. Bilety kupujemy na określoną trasę. Koszt biletu zależny jest od strefy w której obowiązuje dany bilet. Ze strefami można się zapoznać tutaj. Wyżej wymienione bilety można zakupić stronie e-podróżnik.pl oraz w kasie na dworcu w Raciborzu. Bilety jednorazowe można także kupić u kierowcy. 

Komunikacja gminna gminy Świerklany

Na liniach S-1 i J-1 obowiązują dwa typy biletów, jednorazowe (w cenie 1 zł) i miesięczne w cenie (20 zł). Bilety można zakupić tylko u kierowcy.

PK Racibórz, BKM Żory i Komunikacja Gminna w Pawłowicach.

W 3 trzy powyższe komunikacje są bezpłatne. W związku z tym nie ma potrzeby zakupu biletów. 

3 komentarze do “Jak kupić bilet?”

Dodaj komentarz