Wrześniowe zmiany rozkładów jazdy

Wrześniowe zmiany rozkładów jazdy. Jak co roku organizatorzy we wrześniu zmieniają rozkłady jazdy.  Na szczęście są to korekty na plus. Większość zmian dotyczy wydłużenia linii, zwiększenia częstotliwości, czy przesunięcia godzin odjazdów. 

Powiat Wodzisławski

Już to wielokrotnie pisałem, ale napiszę jeszcze raz. Cieszy mnie, że komunikacja w Powiecie Wodzisławskim ciągle się rozwija. Organizator zaplanował następujące zmiany:

 • Na linii 36 Wodzisław Śl. – Jastrzębie-Zdrój będzie więcej kursów, co umożliwi dogodniejszy dojazd na zajęcia i powrót z nich. W praktyce 36 od 15 do 17 będzie z Jastrzębia będzie jeździć co pół godziny, a w pozostałych godzinach co godzinę.  
 • Bezpośredni dojazd ze Skrzyszowa w Gminie Godów do szkół średnich w Jastrzębiu-Zdroju: linią 38 będzie można udać się do Gołkowic, a następnie stamtąd tym samym autobusem oznaczonym numerem 36 do Jastrzębia-Zdroju.
 • Na linii 34 przewidziano nowy przystanek na ulicy Szkolnej w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły w Rogowie  oraz skoordynowanie godzin odjazdów z dzwonkami.
 • Z powodu utrudnień w ruchu i długich objazdów w Raciborzu, czasowo przyspieszono o 5 minut wszystkie kursy linii 40 i 41 odjeżdżające z dworca autobusowego w kierunku Lubomi, Syryni oraz Wodzisławia Śląskiego.
 • Pozostałe zmiany dotyczą czasów odjazdów niektórych kursów

Rozkład szkolny w powiecie zostanie wprowadzony z dniem 4 września.

Informacja – Powiat Wodzisławski

KM Rybnik

W związku z zakończeniem prac budowlanych i zapewnieniem przejezdności w ciągu ulicy Energetyków informujemy, że od 4 września przywrócone zostaje kursowanie autobusów na terenie dzielnicy Orzepowice zgodne z układem tras, jaki obowiązywał w lipcu, to jest:

 • linia 3 będzie kursowała na trasie Dworzec Autobusowy – Radlin przez Orzepowice Szpital i Wawok
 • linia 6 będzie kursowała na trasie Dworzec Autobusowy – Radlin z pominięciem Orzepowic i Wawoka
 • linia A będzie ponownie kursować do Cmentarza i Wawoka (zamiast do Szpitala)
 • linia 33 będzie kursowała do przystanku Orzepowice Rondo przez Szpital
 • linie 45 i 48 będą kursowały przez Orzepowice Szpital (ulicą Energetyków zamiast ul. Góreckiego)
 • likwidacji ulegają dodatkowe kursy linii A i 24, wprowadzone na czas braku możliwości obsługi szpitala przez inne linie
 • linie 33, 45 i 48 obsługując przystanek Orzepowice Rondo będą korzystały ze stanowisk położonych w ciągu ul. Rudzkiej.
  Nadal nieprzejezdna pozostaje ul. Storczyków.

Równocześnie wprowadzone zostaną stałe korekty w rozkładach jazdy linii 36, 43 i 45 w godzinach późnopopołudniowych. 

Linia 43 w jednym z kursów obsłuży dodatkowo centralną część Chwałęcic (przystanek Chwałęcice Kościół), natomiast dwa kursy linii 45  w drodze do Zwonowic obsłużą także Stodoły. Zmiany mają na celu zapewnienie większej liczby kursów do Chwałęcic i Stodół w godzinach późnopopołudniowych.   

Na linii 36 kurs z Chwałowic z godziny 17:58 zostaje przesunięty na godzinę 18:05.

Drobne korekty obejmą też linie lokalne w Lyskach – po godzinie 14 oba autobusy zostaną przesunięte na godzinę 14:25, kurs linii L1 z Raszczyc z godziny 7:10 zostaje przyśpieszony o 6 minut. Dwa kursy tej linii obsłużą także przystanek Rzuchów Skrzyżowanie 2 na terenie gminy Kornowac.

Niestety KMR nie poinformował o terminie wprowadzenia rozkładu szkolnego. Podejrzewam, że rozkład wejdzie w życie 4 września w poniedziałek. Wrócą wtedy do obsługi kursy z literą e i s oraz zwiększona zostanie częstotliwość na liniach 46 i 48, a 46A ponownie będzie jeździć (przynajmniej tak było co roku).

Informacja – KM Rybnik

Komunikacja lokalna - Pawłowice

W Pawłowicach już jutro wróci rozkład szkolny. Co najgorsze w pozostałych gminach należących do MZK zostanie on wprowadzony w poniedziałek. Przez to w systemie (na tablicach, w mapach google i w mybusie)  będzie wyświetlany rozkład wakacyjny. Dlatego należy korzystać z rozkładów papierowych.

Nowe rozkłady jazdy zostały przygotowane między innymi z powodu prowadzonych robót drogowych na ul.  ul. Podlesie w Pielgrzymowicach i ul. Bocznej w Jarząbkowicach. 

 • Dodatkowo, z myślą o uczniach będą wprowadzone zmiany dla linii L-6, która od 1 września będzie dodatkowo obsługiwać przystanki „Golasowice Remiza”, „Golasowice Konopnickiej Skrzyżowanie”, „Golasowice Rańdówka”, oraz „Jarząbkowice II Świetlica” co pozwoli przewozić uczniów do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Golasowicach na godzinę 8:00.
 • Na linii L-7 kurs o godz. 14:35 obsłuży także przystanki „Pawłowice Osiedle Liceum”, „Pawłowice Osiedle” oraz „Pawłowice Szkoła”.

Na pozostałych liniach pojawią się zmiany minutowe w kursach autobusów. Zmiany ułatwią skorelowanie odjazdów i przyjazdów autobusów Komunikacji Lokalnej z autobusami Międzygminnego Związku Komunikacyjnego MZK.

Informacja – UG Pawłowice

Komunikacja lokalna - Żory

Już w poprzednim artykule opisywałem planowane zmiany rozkładów jazdy (tutaj), które wejdą w życie 4 września. Należy jednak na bieżąco obserwować sytuacje na BKM-ie. Po pierwsze trawa budowa ronda w Rogoźnej, co powoduje nawet pół-godzinne opóźnienia. Do tego dzisiaj rozpoczął się objazd związany z przebudową al. Jana Pawła na wysokości sądu. Przystanek autobusowy (al. Jana Pawła II – Sąd) został przeniesiony do przejścia dla pieszych na wysokości budynku nr 17. Nawet nie wiadomo, czy Kłosok będzie w stanie wystawić wszystkie brygady. Wrześniowe zmiany rozkładów jazdy

Powiat Pszczyński

Powiat  poinformował o planowanym uruchomieniu przystanku Goczałkowice Kapliczka w kierunku Pszczyny. Na stronie komunikacji powiatowej możemy przeczytać, że wracają kursy  szkolne autobusów linii: U-1, U-2, A, B, C, F1, F2, Pszczyna-Wola-Pszczyna, Pszczyna-Strumień-Pszczyna

MZK Jastrzębie

Rozkład szkolny wróci w MZK 4 września. Kurs linii B12 w dni robocze z Dworca Arki Bożka z godz. 15.40 na 15.35 od 1 września 2023.

W przypadku kolejnych informacji ze strony organizatorów będę aktualizował ten artykuł, dlatego też zachęcam do zaglądania tutaj przez najbliższe kilka dni. Wrześniowe zmiany rozkładów jazdy 

Dodaj komentarz