Co słychać w Żorach?

Co słychać w Żorach. Dawno, nie było aktualności z BKM-u. A dzieje się tam trochę, choć powinno dużo więcej. Planowane są zmiany w rozkładach. Zbliża się również przetarg na obsługę linii od 01 do 08. 

Co jest nie tak z BKM-em

Nie jestem zwolennikiem wprowadzania bezpłatnej komunikacji. Choć muszę przyznać, że w Żorach był to nawet udany pomysł. Ludzie faktycznie korzystają z tamtejszej komunikacji. Ja widzę  jeden zasadniczy problem. W Żorach nie ma organizatora komunikacji. Może jest to dość odważne stwierdzenie, niestety taka jest prawda. Za przetargi i kontakt z przewoźnikami odpowiada MZK. Resztę powinien „ogarniać” UM. Niestety tak nie jest.

Na wielu przystankach (np. w Świerklanach na 05), nie ma papierowych rozkładów jazdy, na innych rozkłady są zniszczone. Prawdopodobnie ostatnie rozkłady pojawiły się na przystankach 4 lata temu (nie widziałem nigdzie późniejszych, co nie znaczy, że ich nie ma). Ktoś zniszczył rozkład wywieszony na słupku na centrum przesiadkowym. Było to w okolicy lutego, nadal nie jest on naprawiony. 

Każda linia ma co najmniej kilka wariantów. Rekordzista, linia 06 na razem w dwie strony 23 warianty, przy 29 kursach (o ile dobrze liczę). Doszło do tego, że dwie linie (o3 i 04), mają kursy tą samą trasą z CP, na CP przez dworzec kolejowy.  Kończy się to tym, że na CP pada pytanie, „jedzie ten autobus na Bajerówkę?”

Zmiana rozkładów jazdy

Z dniem pierwszego września prawdopodobnie zostanie zmieniony rozkład na liniach 03, 05 i 06 w Żorach. Piszę prawdopodobnie, dlatego, że zmiany zostały opisane tylko na profilu facebookowym fotozbiorkom. Nie ma jeszcze informacji na stronie miasta.

 • Linia 03
  • Wszystkie kursy dojeżdżające do przystanku Bajka-Śląska zostaną skierowane do pętli Krzyżowice Kościół. Zmniejszy się za to ilość kursów, które wyjadą za granicę Osin – będzie to 6 zamiast obecnych 7.
 • Linia 05
  • Dzięki uruchomieniu „bisa” (dodatkowego kursu jadącego z Centrum Przesiadkowego) po 15, pasażerowie wreszcie będą się mieścili w autobusie linii 05. Niestety jeden z autobusów będzie jechał tylko do os. Gwarków. Z jednej strony nie ma potrzeby, aby obydwa autobusy jechały aż do Świerklan. Z drugiej, będzie to powodowało dezorientację u pasażerów.
 • Linia 06
  • Obsługą objęty zostanie rejon Szoszów w Baranowicach, a to za sprawą dwóch nowych przystanków: Szoszowska-Dworska i Szoszowy-Stalmacha. Będą one obsługiwane przez wydłużone kursy linii 06 (po 9 par w dni robocze szkolne i nieszkolne), dostosowane przede wszystkim do dowozu i odwozu uczniów szkoły podstawowej w Baranowicach.
   Co ciekawe, jedna para kursów 06 będzie obsługiwała przystanek Wodzisławska-Basen, w związku z dowozem uczniów na pływalnię.
   Sumarycznie, z pętli na Pukowca autobusy będą odjeżdżały 19 razy na dobę w dni szkolne i 18 w nieszkolne (pozostałe dni bez zmian); obecnie jest to 15 kursów.

Przetarg

We wrześniu MZK ogłosi przetarg na obsługę BKM-u przez 18 miesięcy. W związku z krótkim okresem obowiązywania umowy, nie należy spodziewać się żadnych nowości na liniach 01 – 08. Znając życie zostanie to co jest. Jakiś czas temu Żory złożyły wniosek na 14 autobusów wodorowych. Autobusy teoretycznie powinny wyjechać na ulice Żor po zakończeniu tej 18-miesięcznej umowy. Ciekawe, czy, ktokolwiek wie, jak to będzie wyglądało. Tak na prawdę to dofinasowanie nawet nie zostało jeszcze przyznane.  Co słychać w Żorach?

Przydatne linki:

Dodaj komentarz