Wrześniowe zmiany, korekty i konkursy

Wrześniowe zmiany korekty i konkursy. Zbliża się pierwszy września. W związku z tym przywrócone zostaną rozkłady szkolne. Planowane są też różnego rodzaju zmiany, korekty i optymalizacje rozkładu jazdy. MZK planuje również konkurs dla pasażerów oraz spotkania z mieszkańcami gmin. 

MZK Jastrzębie-Zdrój

 • Reforma rozkładu na liniach 3xx
  1 września linie 309, 310, 311A, 311B, 311C, 312 oraz 313 zostaną zastąpione liniami 300 – 306. Planowane zmiany są dużym udogodnieniem dla pasażerów. Oprócz zniwelowania ogromnej liczby wariantów (311B – 21 wariantów, 312 – 11 wariantów), zostaną wprowadzone nowe połączenia. Linia 306 połączy Żory, z Rybnikiem przez Szczejkowice, Palowice, Bełk, Stanowice i Przegędze. 302 umożliwi dojazd ze Szczygłowic do Rybnika. Wszystko wskazuje na to, że nowy układ tras będzie się cieszył dużym zainteresowaniem pasażerów, a MZK zwiększy jeszcze ilość kursów. Swoje uwagi do rozkładu można cały czas zgłaszać do organizatora.
 • Koniec darmowych przejazdów dla uchodźców z Ukrainy
  Od 24 lutego osoby uciekające przed wojną mogli za darmo podróżować autobusami MZK na podstawie paszportu.

  W naszej ocenie sześciomiesięczny okres przejściowy był czasem wystarczającym, aby – przynajmniej w tym podstawowym zakresie – stanąć na nogi. Stąd decyzja o ograniczeniu przejazdów bezpłatnych, co już wcześniej uczyniło wiele miast i związków komunikacyjnych w Polsce – mówi Rafał Jabłoński, rzecznik prasowy MZK Jastrzębie. Dodaje, że uchodźcy będą mogli korzystać z ulg wymienionych w taryfie MZK na ogólnie przyjętych zasadach.

  Uchodźcy od 1 września będą musieli kasować bilety, tak jak wszyscy inni pasażerowie.

 • Spotkania z mieszkańcami

  MZK organizuje dwa rodzaje spotkań. Pierwsze to terenowe punkty konsultacji gdzie będzie można uzyskać informacje informacje dotyczące zasad podróżowania, obsługi elektronicznego rozkładu jazdy i sposobów zakupu biletów – łącznie z zakupem biletu na komórkę. Pracownicy MZK przypominają także o konieczności przedłużenia ulgi szkolnej. W Punkcie można zdobyć wiele cennych informacji dla obywateli Ukrainy, których od września obowiązują nowe zasady korzystania z komunikacji zbiorowej.

  W mobilnych punktach informacji oprócz powyższych informacji można doładować lub wyrobić e-kartę oraz przedłużyć ulgę szkolną.

  Te pierwsze będą uruchomione na różnych imprezach publicznych, z kolei te drugie w siedzibach władz lokalnych (lista punktów tutaj). W każdym z wyżej wymienionych punktów będzie można wziąć udział w konkursie. Należy tylko wypełnić formularz. Jako nagrodę przewidziano 14 biletów długookresowych (1 bilet roczny, 3 półroczne i 10 kwartalnych).

Komunikacja Miejska Rybnik

Z dniem pierwszego września w życie wejdą następujące zmiany:

 • Linia 48 zamiast jechać ulicą Kotucza i przez Plac Wolności pojedzie ulicą Reymonta oraz przystanek przy Sądzie;
 • Linia 43 zamiast przez Kąpielisko Ruda pojedzie przez Wawok oraz przystanek przy cmentarzu
 • Na liniach 13, 14, 32, 33, 43, 45, 46 i 48 zostaną wprowadzone korekty godzin odjazdów. Modyfikacje mają na celu dopasowanie kursów do godzin pracy mieszkańców oraz możliwie dużą regularność funkcjonowania.
 • Na wszystkich liniach zostaną przywrócone kursy szkolne, te z literką „e” (wie ktoś może skąd to „e” się wzięło?) i „s”.

Powiat Wodzisławski

Powiat Wodzisławski wprowadza następujące zmiany:

 • Uruchomiona zostanie nowa linia 44. Linia będzie obsługiwała przystanki na trasie Gorzyce – Rogów – Bluszczów – Syrynia – Wodzisław Zawada – Pszów – Rydułtowy. Dzięki nowemu połączeniu uczniowie zyskają łatwiejszy dojazd do Pszowa i Rydułtów. W dnia nauki szkolnej będą po trzy kursy w każdą stronę. W miarę rosnącego zainteresowania będzie również zwiększana częstotliwość. We wrześniu podróż tą linią będzie bezpłatna. 
 • 1 września zwiększy się częstotliwość kursowania autobusów – nowe kursy na liniach 31, 32, 36, 38, 41 (w szczególności w dni nauki szkolnej). W kursach o dużym potoku pasażerów zaplanowano większy tabor. Ma to związek między innymi ze wzrostem liczby uczniów – do szkół średnich pójdzie o 600 uczniów więcej.

KM Wodzisław

W komunikacji lokalnej w Wodzisławiu nastąpi przesunięcie kursu na linii C4 z Pszowa z 20:36 na 20:50. Natomiast z przystanku Dworzec Kolejowy autobus będzie odjeżdżać o godzinie 21:15. Oprócz tego 1 września wrócą rozkłady szkolne. 

Pszczyńscy organizatorzy jeszcze nie przedstawili swoich planów związanych z 1 września, choć podejrzewam, że zostaną tam przywrócone tylko rozkłady szkolne. 

Na szczęście braki kierowców w naszym regionie nie są, aż tak duże, aby musieć ograniczać ofertę przewozową, tak jak to ma miejsce w wielu polskich miastach. Organizatorzy wręcz stawiają na rozwój siatki połączeń. Wrześniowe zmiany korekty i konkursy

Przydatne linki:

Dodaj komentarz