MZK Zmienia rozkład jazdy, tym razem w Żorach i Czerwionce

MZK Zmienia rozkład jazdy, tym razem w Żorach i Czerwionce. To już trzecia tak gruntowna korekta rozkładów jazdy w MZK. W 2019 r. modernizacja dotyczyły Jastrzębia, we wrześniu tego roku zmieniono rozkład w Wodzisławiu, Pszowie i Rydułtowach. Teraz przyszedł czas na Żory i Czerwionkę-Leszczyny. W sumie z 12 linii zostało utworzone 8. Teraz numeracja jest bardziej intuicyjna. Zamiast linii takich jak 312A, czy 308C, powstały linii 301, 302, 303 itd. aż do 308. 

Nowe linie

Trasy linii:

 • 301 – R-k Orzepowice Borki – R-k Dworzec Autobusowy – R-k Śródmieście – Przegędza Las – Leszczyny – Czerwionka – KWK Dębieńsko – Czuchów – Koksownia Dębieńsko – Dębieńsko – Dębieńsko Las (Dawne 311)
 • 302 –  R-K Dworzec Autobusowy – R-k Śródmieście – R-k Paruszowiec – Przegędza – Stanowice – Czerwionka – KWK Dębieńsko – Czuchów – Szczygłowice – Książnice – Leszczyny (Dawne 311)
 • 303 – Szczygłowice Centrum Przesiadkowe – Książnice – Leszczyny – Przegędza – Stanowice – Czerwionka – KWK Dębieńsko (Dawne 310)
 • 304 – Leszczyny Czereśniowa – Leszczyny – Malenie – KWK Dębieńsko – Czuchów – Dębieńsko – Czerwionka – Stanowice – Bełk – Bełk Pętla – Orzesze – Ornontowice Centrum 
 • 305 – Żory Centrum Przesiadkowe – Szczejkowice – Palowice – Bełk – Stanowice – Czerwionka – KWK Dębieńsko (Dawne 312)
 • 306 – Żory Centrum Przesiadkowe – Szczejkowice – Palowice – Bełk – Stanowice – Przegędza – Rybnik Paruszowiec – Rybnik Śródmieście Chrobrego (Dawne 308)
 • 307 – Żory Centrum Przesiadkowe – Warszowice – Pawłowice Centrum Targ – KWK Pniówek (Dawne 307)
 • 308 – Żory Centrum Przesiadkowe – Żory Nowopszczyńska – Rudziczka – KWK Krupiński – Suszec Piaskowa Osiedle (Dawne 308)

Tak na prawdę tylko linia 307 pozostała w niezmienionym kształcie, za to ze zmienionymi godzinami odjazdu. Na szczęście ograniczono liczbę wariantów. Czasem jedna linia miała nawet 6-7 wariantów. Teraz to są góra 2-3 opcje. Zostanie też przywrócone połączenie Rybnika ze Szczygłowicami.

Na tym się tak na prawdę kończą pozytywne zmiany. Reszta to jedna wielka porażka. Z Żor do Suszca w dni robocze zostały obcięte 4 kursy, to samo do Dębieńska. Leszczyny i Rybnik straciły sensowne połączenie. W niedziele po południu z Czerwionki są 3 kursy, z czego ostatni o 16:45. Częstotliwość nowych linii jest bardzo mała. Na niektórych trasach występują przerwy po 3-4 godziny. Mam nadzieję, że nie muszę pisać, że im mniejsza częstotliwość tym mniej pasażerów. Sami sobie powiedzcie jakie będą skutki tych zmian

Linia 194 i 195

W połowie października pojawiła się informacja o zmianach na liniach 194 i 195. Założenie było takie, że od stycznia organizatorem tych tras będzie MZK Jastrzębie. Jak na razie wiemy, że związek wypowiedział umowę ZTM. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Linia 194 jest obsługiwana autobusami przegubowymi, ma bardzo duże zainteresowanie, co jest związane z częstotliwością, nawet co 20 minut. 

Petycja do MZK

Towarzystwo Entuzjastów Kolei stworzyło petycje w sprawie rozkładu na liniach MZK w powiecie wodzisławskim. Chcą poprawy jakości komunikacji, tak na prawdę przy tej samej liczbie wzkm. Ich żądania to:

 • Przywrócenie przystanków przy dworcu kolejowym w Wodzisławiu dla linii 201 i 202,
 • Przywrócenie trasy linii 203 w Radlinie na ul. Korfantego zamiast Mariackiej,
 • Przywrócenie trasy linii 207 w Radlinie na ul. Mariacką zamiast Korfantego i z centrum Marklowic prosto do Wodzisławia zamiast przez pola.

W razie nie wprowadzenia tych zmian będą wnioskować do miasta o opuszczenie i stworzenie własnej komunikacji. 

Jakie jest wasze zdanie na temat proponowanych zmian, nie tylko tych w Wodzisławiu? Są one korzystne? Czekamy na wasze opinie w tej sprawie. Zachęcamy również do konsultacji za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie MZK, mailowo na adres: mzk.pok@mzkjastrzebie.com, pocztą tradycyjną lub osobiście. MZK Zmienia rozkład jazdy

Przydatne linki:

Dodaj komentarz