BKM w Żorach szykuje się na elektryki

BKM w Żorach szykuje się na elektryki. BKM mimo swojej dość krótkiej historii przeszła już bardzo wiele. W ciągu tych 8 lat w Żorach jeździło 4 przewoźników, a także kilkadziesiąt różnych autobusów. Teraz przyszedł czas na swoistą reformę. MZK we współpracy z miastem chce zakupić 11 pojazdów elektrycznych. 

Problemy BKM

Niestety BKM boryka się w ostatnim czasie z kilkoma problemami. Jedną z kwestii wymagających poprawy są opóźnienia sięgające momentami nawet godziny. Jest to spowodowane głównie remontami żorskich dróg, a także korkami. Niestety napięte rozkłady jazdy i bardzo krótkie przerwy pomiędzy kursami pogłębiają problem.

Nikt tworząc bezpłatną komunikacje nie zakładał tak dużych potoków pasażerskich. Minibusy jeżdżące na początku BKM zostały zastąpione 9-metrowymi midibusami i 12-metrowymi solówkami. Okazuje się, że nawet one nie wystarczają. Szczytowe kursy linii 05 są szczególnie pełne. 

Rozwiązania tych problemów nie należą do najtrudniejszych. Wystarczyłoby dodać jedną brygadę, tak żeby odciążyć 05 i jednocześnie zwiększyć przerwy pomiędzy kursami 03. Do tego jednak potrzeba decyzji urzędu, która w całości finansuje BKM. 

Nowy tabor

W historii BKM przewinęło się kilkadziesiąt różnych autobusów przeróżnych marek. Niestety w większości były to „zajechane pojazdy”. 

W II edycji Zielonego Transportu Publicznego MZK we współpracy z miastem Żory złożyło wniosek o dofinansowanie zakupu 11 pojazdów elektrycznych. W wakacje nastąpiło podpisanie umowy z NFOŚiGW. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu. Nowe autobusy elektryczne mają być bardzo bogato wyposażone, między innymi w bramki liczące pasażerów, nowe sterowniki, prawdopodobnie SRG 6000p. Oprócz tego będą oczywiście klimatyzowane i niskopodłogowe. 

Urząd miasta ma przygotować zajezdnie wraz z ładowarkami pod elektryki, które mają wyjechać z początkiem 2024 r. Wtedy to MKA rozpocznie obsługę BKM. 

Testy i testowce

MZK we współpracy z firmą Kłosok rozpoczęło testy kilku pojazdów elektrycznych. Na pierwszy ogień poszedł MAN Lion`s City 12 E. Autobus dzisiaj pojawił się na linii 04/08. Będzie on jeździł prawdopodobnie przez najbliższe dwa tygodnie. W przyszłości ma być również testowany Solaris Urbino 12 electric z Rybnika, oraz Ikarus 120e. Takie testy mają pokazać jak zachowują się elektryki w warunkach BKM i czy elektrobusy ładowane tylko na zajezdni dadzą radę przejeździć całe zmiany. BKM w Żorach szykuje się na elektryki

Przydatne linki:

Dodaj komentarz