Powiat wodzisławski dostaje dofinansowanie i planuje nową linie

Powiat wodzisławski dostaje dofinansowanie i planuje nową linie. Kilka dni temu powiat wodzisławski poinformował o uzyskaniu dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na wsparcie w bieżącym roku Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej. Organizator planuje również 1 września uruchomienie nowej linii z Gorzyc do Pszowa i Rydułtów. 

Krótka historia

Powiat wodzisławski jest organizatorem transportu od momentu, kiedy PKS Rybnik zakończył obsługę południowych gmin powiatu. W ciągu tej dekady Starostwo zachęciło do współpracy urzędy gmin z Godowa, Gorzyc i Lubomi, dzięki czemu powiatowe przewozy zapewniają transport dzieci i młodzieży do szkół. Powiat zaś objął udziały w należącym do Powiatu Raciborskiego PKS w Raciborzu. To spowodowało, że przewoźnik może być obecnie traktowany przez oba powiaty nie tylko jako tzw. podmiot wewnętrzny, ale jest też ważnym na lokalnym rynku pracodawcą. Starostwo zaczęło ponadto inwestować w tabor, który wykorzystywany jest do obsługi przewozów, dzięki czemu pasażerowie podróżują w autobusach nowoczesnych, klimatyzowanych i w dobrych warunkach.

Obecnie na transport w południowej części powiatu składa się 10 linii, w tym trasa Jastrzębie – Wodzisław oraz Racibórz – Wodzisław. Zatrudnienie w niej znalazło 27 kierowców z powiatu wodzisławskiego, w tym aż 8 pań. PKS dysponuje nowoczesną flotą. Na tabor przewoźnika składa się 20 autobusów, w tym 12 wyprodukowanych po 2016 r. Latem do Wodzisławia mają przyjechać kolejne dwa autobusy nowej generacji.

Powiat sukcesywnie wprowadza nowoczesne rozwiązania. Można zatem kupić bilet w aplikacji telefonicznej, za bilet u kierowcy zapłacić kartą, zaś dzięki aplikacji „Kiedy Przyjedzie” sprawdzić w czasie rzeczywistym odjazdy z poszczególnych przystanków.

Dofinansowanie

Na początku tego roku okazało się, że nie dla wszystkich samorządów wystarczyło pieniędzy w Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Z powodu braku dofinansowania ucierpiały m. in. powiat cieszyński i wodzisławski. Jednak w ostatnich tygodniach rząd znalazł dodatkowe środki. Dzięki temu władze powiatu uzyskały 3,5 miliona złotych na utrzymanie i rozwój istniejących połączeń

– Bardzo się cieszę, że te środki udało się pozyskać. Odczuwaliśmy duży niepokój na początku roku, gdy okazało się, że znaleźliśmy się w gronie powiatów bez dofinansowania z Funduszu. Dzięki jednak pozyskanej kwocie prawie 3,5 mln zł będziemy mogli nadal świadczyć usługi Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej na wysokim poziomie – podkreśla Leszek Bizoń, starosta wodzisławski.

Nowa linia

Obecnie rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Urząd poinformował na swojej stronie, że 1 września planuje uruchomić linię , która będzie kursować z Gorzyc przez Bełsznicę, Rogów, Bluszczów, Wodzisław Śl.-Zawadę, Syrynię do Pszowa i Rydułtów. Wydział Komunikacji i Transportu starostwa już dziś zapowiada, że godziny kursów na tej linii umożliwią uczniom z gminy Gorzyce, ale też np. z sąsiedniej gminy Krzyżanowice dogodny dojazd na zajęcia (i z powrotem) do szkół w północnej części powiatu. Powiat wodzisławski dostaje dofinansowanie i planuje nową linie

Przydatne linki:

Dodaj komentarz