MZK idzie w inwestycje!

MZK idzie w inwestycje! W piątek odbyło się zgromadzanie MZK. W czasie zgromadzanie delegaci poinformowali o planach rozwoju związku.

Tabor

MKA cały czas negocjuje dofinansowanie na zakup 5 autobusów elektrycznych z pierwszej edycji Zielonego Transportu Publicznego.

Jakiś czas temu ogłoszono drugi nabór do tego programu. W związku z czym zarząd MZK rozesłał zapytanie do gmin członkowskich czy byłyby zainteresowane zakupem takich pojazdów. Żory przy udziale związku zawnioskowały o 11 autobusów elektrycznych. Zakładając, że liczba autobusów na liniach BKM się nie zmieni i dofinansowanie zostanie przyznane, to w 2024 r. wszystkie linie od 01 do 08 zostaną zelektryfikowane.

W ostatnim czasie pojawiła się również możliwość zakupu pojazdów z dofinansowaniem z polskiego ładu. Na zakup takich pojazdów zdecydowało się równie Jastrzębie-Zdrój. Miasto zdecydowało się na wniosek o 10 autobusów. W zależności od przyznanej kwoty dofinansowania będą to wozy elektryczne lub spalinowe.

Rozwój systemu informacji pasażerskiej

MZK w sumie przygotowało 5 wniosków. Jeden dotyczy taboru (o czym wyżej). Kolejne 3 dotyczą SIP-u. Związek przy udziale dofinansowania chce zakupić bramki liczące pasażerów, co umożliwi sprawne korekty w rozkładach jazdy oraz dostosowanie rozmiaru pojazdów do napełnień. Kolejnym elementem który miałby być zakupiony są kasowniki umożliwiające płatność kartą. MZK chciałoby również wymienić kasowniki  oraz wyświetlacze na nowszy model. Planowana jest również modernizacja monitoringu. 

Ostatni wiosek dotyczy budowy centrum zarządzania transportem. Miały by się tam znajdować pomieszczenia biurowe. Ułatwiło by to komunikację MZK i MKA, gdyż siedziby obu firm znajdowały by się w jednym miejscu. MZK idzie w inwestycje!

Dodatkowo mogliśmy się dowiedzieć, że Godów chce wejścia MZK na teren ich gminy.

Przydatne linki:

Dodaj komentarz