PKS Racibórz – nowe autobusy i cyklobusy

PKS Racibórz – nowe autobusy i cyklobusy. W ostatnim czasie zostało przyznane dofinansowanie na zakup autobusów do obsługi linii podmiejskich z Krajowego Planu Odbudowy. W naszym regionie dofinansowanie otrzymał Powiat Wodzisławski i Powiat Raciborski. 

Nowy tabor

Powiat Wodzisławski otrzymał fundusze na zakup w sumie 4 pojazdów, w tym dwóch elektrycznych i dwóch niskoemisyjnych. Zakupiona zostanie również infrastruktura potrzebna do ładowania elektryków.

  • Koszt zakup dwóch autobusów zeroemisyjnych i dwóch mobilnych stacji ładowania to 8 000 000 zł, z czego dofinansowanie wynosi 5 853 658,54 zł, a wkład własny 2 146 341,46 zł.
  • Koszt zakupu dwóch niskoemisyjnych autobusów to 3 600 000 zł, z czego dofinansowanie wynosi 2 634 146,34 zł, a wkład własny 965 853,66 zł.

PKS we współpracy z organizatorem cały czas modernizuje flotę obsługującą komunikacje powiatową. Tydzień temu na linie wyjechało kolejne fabrycznie nowe IVECO Crosway 12 LE. Oprócz nowych pojazdów, PKS kupuje również używane pojazdy niskowejściowe, zastępujące najstarsze Mercedesy i Autosany. 

Za to Powiat Raciborski otrzymał dofinansowanie na zakup 10 pojazdów hybrydowych. Koszt całkowity inwestycji wyniesie 14 999 995,36 zł, planowane dofinansowanie to 10 975 606,36 zł, a okres realizacji zaplanowano do końca 2025 r.

Zakupiony w ramach przedsięwzięcia tabor autobusowy będzie posiadać rozwiązania zapewniające dostępność osobom z niepełnosprawnościami. Ponadto pojazdy te będą wyposażone w systemy głosowej komunikacji informującej o przystankach oraz w systemy wizualizacji przebiegu trasy.

Cyklobus na linii 35 i 38

Dzisiaj rozpoczęły kursowanie autobusy z przyczepą rowerową. Cyklobus kursuje w weekendy i święta na liniach 35 i 38. Pierwsza umożliwi dojazd do ośrodków wypoczynkowych w Olzie i Bukowie. Za to druga z nich umożliwi dojazd do Żelaznego Szlaku Rowerowego. Koszt dojazdu na całej trasie wraz z rowerem, to tylko 3 zł (2 zł – bilet weekendowy i 1 zł – przewóz roweru). Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem możliwości zakupu powyższego biletu w obsługującej powiatową komunikację aplikacji moBILET. W zeszłym sezonie podobne połączenia funkcjonowały w powiecie raciborskim, ciekawe, czy i w tym roku dojedziemy z rowerami do Chałupek i Rud.PKS Racibórz – nowe autobusy i cyklobusy

Przydatne linki: