W ostatni czwartek odbyła się sesja rady miasta. Na spotkanie zostali zaproszeni przedstawiciele MZK i PKM. Zostali poproszeni o przedstawienie informacji o działalności związku i spółki.
Wystąpienie pani Kuczery
Dyrektor biura MZK opisała sytuacje komunikacyjną od czasów Warbusa. Mówiła o strajku kierowców PKM-u oraz zerwaniu umowy z Warbusem, o czasach komunikacji zastępczej. We wrześniu 2019 r. została przeprowadzona reorganizacja komunikacji na ternie Jastrzębia. Dzięki zmianie rozkładów oraz tras linii efektywność wzrosła o 16%. W nowym 2021 r. planowana jest podobna rewolucja na liniach wodzisławskich. Planowany był zakup nowych kasowników z możliwością płatności kartą, czy telefonem. Niestety jest to koszt około miliona złotych. Na chwilę obecną nie stać związku na takie inwestycje z powodu covidu i zmniejszonej liczby pasażerów. Na linię przy rozkładzie szkolnym wyjeżdża ok 130 autobusów.
Wystąpienie prezesa PKM-u
Pan Słowiński opisał sytuacje PKM-u od 2019 r. W lutym 2019 r. ogłoszono upadłość przedsiębiorstwa. Związane to było ze złą sytuacją finansową. W związku z tym wszyscy kierowcy poszli na zwolnienia lekarskie. W marcu pojawiła się szansa dla przedsiębiorstwa. Warbus wypowiedział w nielegalny sposób umowę na obsługę komunikacji na terenie Jastrzębia-Zdroju. Wtedy PKM uruchomił wszystkie zasoby. Na trasy wyjechały wszystkie dostępne autobusy i kierowcy. Niestety pojazdów nie wystarczyło do obsługi wszystkich linii. MZK podpisało umowę również z innymi firmami. W czerwcu skończyły się te umowy. PKM przejął wtedy cały teren Jastrzębia. Podwykonawcami przedsiębiorstwa został Kłosok, Mikrus oraz A21. Taki układ utrzymuje się aż do dzisiaj. Prezes Słowiński poinformował, że podział spółki (o tym pisaliśmy w tutaj) zakończy się przed końcem stycznia. 1 lutego autobusy mają wyjechać pod banderą nowej spółki MKA. Za to 1 marca MKA ma stać się podmiotem wewnętrznym. Prezes PKM-u poinformował o planach rozwoju spółki. Najlepszym rozwiązaniem byłby zakup 20 autobusów, tak aby przejąć całą komunikacje. Niestety są problemy z leasingiem. Jeszcze przed końcem roku zostanie rozpisany przetarg na zakup 7 nowych autobusów spalinowych. Spółka będzie starać się o dofinansowanie na zakup 5 autobusów elektrycznych w programie „Zielony transport publiczny”.
Na koniec odbyło się głosowanie nad uchwałą o wyjściu z MZK, zgłoszonej przez pana Piotra Szeredę. Radni zadawali wiele pytań dotyczących komunikacji. Ostatecznie została odrzucona.